lines

Lashing

Lashing

İngilizce bir kelime olan lashing, türkçemiz içerisinde yük sabitleme olarak bilinmektir ve yük sabitleme kelime anlamından da anlaşılacağı üzere ; ana taşıyıcıya veya konteynere yüklenen bir kargonun çeşitli malzemeler ve ekipmanlar kullanılarak nihai varış noktasına ulaşıncaya kadar korunmasını amaç eden koruma yöntemleridir.

Örneğin ; konteynere yüklenen ürününüzün treyler ile karayolunda taşınması esnasında ve limanlarda konteynerin elleçlenmesi ( gemiye yüklenip, tahliye edilmesi ) esnasında uğrayacağı sarsıntılardan dolayı oluşabilecek herhangi bir devrilmeye yada çarpışmalara karşı korunması adına çeşitli malzemeler kullanılarak konteyner içerisinde sabitlenmesine yük sabitleme dendiği gibi, doğal etkenlerden ( yağmur, kar, rüzgar ) etkilenmemesi için üzerinin birinci sınıf branda ile kaplanmasına da brandalama hizmeti denilmektedir.

Yapılan bu işlemler ile yükünüz için lashing hizmeti yapılmış olup, ürününüz nihai varış noktasına kadar yüklendiği gibi ulaşacaktır. Lashing hizmeti özel bilgi ve beceri gerektiren bir hizmet olup, bu işlem için kullanılacak malzemeler ve materyaller yükünüzün niteliği, ölçüleri ve tonajı gözetilerek seçilmelidir.

Örneğin ; 100 tonluk bir kargo için çok düşük kapasiteli ürünlerin kullanılması bu kargoyu korumayacak olup, seyir boyunca hiçbir güvenlik tedbiri olmaksızın sevkine neden olacaktır. Ayrıca, gemi kaptanları yada konteyner acenteleri de yetersiz lashing uygulaması ile kargonuzun sevkini durdurabilir ve ürünlerinizin tekrar lashing yapılmasını da isteyebilirler.Bu nedenledir ki, sevke konu olacak ürünün lashing hizmetine tabii tutulmasından sonra muhakkak lashing sertifikası almanız ve yapılan işlemi resmi olarak da belgelemeniz gerekmektedir. Firmamız vermiş olduğu tüm lashing hizmetlerinde lashing sertifikasını sizler için tahsis edebilmektedir ve yaptığı yük sabitleme hizmetini resmi olarak belgeleyebilmektedir.

Proje yüklerinizin araç, konteyner içi, flat rack konteyner, gemi ambar içi ve ambar üstüne emniyetli bir şekilde nakliyesine yardımcı olmak için, lashing ( bağlama ve sabitleme ) işlemleri; konusunda uzman ekiplerimiz tarafından, uluslararası standartlarda, sertifikalı malzemelerle en verimli ve etkin şekilde gerçekleştirilmektedir. Aynı sekilde lashing cözümü & emniyetli bir şekilde sökümü ( unlashing ) hizmeti yine uzman ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Lashing islemlerinizi Türkiye’nin bütün limanlarında, serbest bölgelerinde, fabrikalarda ve depolarda, is guvenligi koşullarının uygun oldugu kosullarda, uluslararası standartlara uygun sekilde 7/24 gerçekleştirebiliyoruz.